Ta strona używa ciasteczek (cookies). Korzystanie z niej oznacza zgodę na ich używanie.

Stara Lubovla - wycieczka 2019

26 października 2019 roku wyjechaliśmy busem do Starej Lubovli (z Krakowa, z placu Jana Matejki jechały 23 osoby). W Muzeum w Starej Lubovli czekała na nas Pani Franciszka Martinowa (vice dyrektor muzeum). Po zwiedzeniu zamku, który do roku 1945 był własnością Wuja Jasia Zamoyskiego (poprzednim właścicielem był mój pradziadek Andrzej Zamoyski) oraz po zwiedzeniu wystawy o rodzinie Zamoyskich, pojechaliśmy na cmentarz w Vyżnych Drżbakach. Tam czekała na nas delegacja miasta ze starostą Vyżnych Drużbak. Złożyliśmy wieńce, zapaliliśmy znicze na grobach dwóch sióstr mojej Babuni i po odmówieniu modlitw pojechaliśmy na uroczystości do miejscowego kościoła.
W kościele, odbyła się uroczystość z okazji stulecia ślubu siostry mojej Babuni Marii Karoliny Zamoyskiej z Ranierym de Bourbon oraz z okazji wydania przez Panią Katerinę Sutorową książki opisującej to wydarzenie.
Mszę Świętą odprawił biskup z Lewoczy.
Po mszy, w Białym Domu (wybudowanym przez Zamoyskich - obecnie mieści się tu sanatorium), odbyła się nieprawdopodobna uroczystość, czyli promocja książki, a miejscowe zespoły ludowe pięknie grały i śpiewały góralskie melodie. My byliśmy gośćmi honorowymi i wszyscy chcieli nas jak najlepiej przyjąć.
Po uroczystości wróciliśmy do Krakowa.

⇒ Stara-Lubovla-2019-plakat