Ta strona używa ciasteczek (cookies). Korzystanie z niej oznacza zgodę na ich używanie.

Zeszyt z Gierałtowiczek - Nr 1

Teresa Janina Dunin de Skrzynno „Baśka”, była siostrą Marii - Elżbiety Dunin de Skrzynno, żony Adama Andrzeja Marii Józefa Bisping, których to ja jestem najmłodszym synem. Moi rodzice mieli 5-cioro dzieci: Tytusa, Andrzeja, Teresę, Barbarę i Adama Benedykta.
Teresa i Basia - siostry moje, zawdzięczają swoje imiona właśnie Jej. Ciocia Teresa była dla moich Rodziców i Bunika (Mama mojej Mamy i c. Teresy, w. Stasia i w. Ludwika, która mieszkała z nami) zawsze żywa w pamięci i przez to bardzo nam wszystkim bliska, pomimo że całe moje rodzeństwo urodziło się przecież po jej śmierci. Całe nasze życie, toczyło w kulcie Powstania Warszawskiego i udziału w nim mojej Mamy Marii Elżbiety pseudonim Eta, oraz jej rodzeństwa Teresy pseudonim Baśka, Ludwika pseudonim Włast, oraz najbliższych kuzynów Stanisława Sroczyńskiego pseudonim Skirmunt, Andrzeja Sroczyńsłuego pseudonim Nowak i Michała Sroczyńskiego pseudonim Nowina, - którzy byli synami Albiny z Duninów Izasławowej Sroczyńskiej. Niestety Teresa, Ludwik Duninowie oraz Stanisław Sroczyński zginęli w trakcie Powstania Warszawskiego, a Andrzej Sroczyński był ciężko ranny.

Pierwszy zeszyt z Gierałtowiczek razem z moją bratanicą Anna Teresą Bisping-Walas, córką Andrzeja i Teresy ze Starowieyskich, chcemy poświęcić wyjątkowej osobie Teresy Dunin, pseudonim Baśka, która bohatersko zginęła w szpitalu na ul. Długiej 22-24 w Warszawie. Nie chciała i nie zgodziła się pozostawić rannych powstańców, gdy nastąpiła ewakuacja ze Starego Miasta. Zginęła przysypana gruzem po bombardowaniu budynku szpitala, wraz ze znajdującymi się tam powstańcami i pozostałymi sanitariuszkami.
Mamy nadzieje, że niniejszy zeszyt, przybliży Jej postać i będzie Ona wzorem dla następnych pokoleń.

⇒ Sprzedaż książek

Adam Benedykt Bisping
Anna Bisping-Walas