Jan Franciszek Potocki (Janio)
urodził się 29 maja 1953 roku w Johannesburgu (RPA).
Zmarł 15 lipca 2024 roku w Krakowie.
Janio przyszedł na świat jako syn Konstantego i Anny z Reyów. Całe Jego dzieciństwo, młodość, okres szkół i studiów był związany z Południową Afryką.
Z domu wyniósł zamiłowanie do historii swoich Rodzin: Potockich, Reyów, Radziwiłłów oraz Branickich. Do wszystkiego, co było związane z Polską, jak również do myślistwa, jako kultury życia ziemiaństwa polskiego. Miał wspaniałego nauczyciela w osobie swojego Ojca - Konstantego Potockiego oraz jego przyjaciół Jana Szeptyckiego, Karola Radziwiłła, Ludwika Cieńskiego i Jana Zalewskiego.
Wszyscy uczyli Jania, jak być etycznym myśliwym i porządnym człowiekiem.
W okresie życia afrykańskiego, po zdaniu matury, odbył służbę wojskową w południowoafrykańskich siłach zbrojnych, w czasie konfliktu z Namibią i Angolą - ten okres swojego życia obrazowo opowiadał na niejednym spotkaniu.
W roku 1975 zaczęło się jego życie we Francji, w majątku ziemskim Montresor (którym wtedy zarządzał). Jego wuj Stanisław Rey (brat matki) posiadał tam przepiękny zamek, pełen skarbów związanych z historią Polski.
Janio w tym czasie pracował w różnych hotelach (był absolwentem wyższej szkoły hotelarskiej w RPA), ale Jego największą pasją było myślistwo - zupełnie inne niż w Afryce. Polowania z chartami, czy też „chasse a courre” nie były Jego ulubionymi polowaniami. Wolał penetrację drobnej zwierzyny i polowania z broni śrutowej.
W roku 1990, po śmierci swojego ojca, przyjechał do Polski, gdzie w Krakowie musiał się zaopiekować siostrą Ojca - Pelagią Potocką.
Po ślubie z Danutą Stadnicką, Jego miejscem życia był Kraków i Polska. Mieli troje dzieci, które starali się starannie wychować.
Pasja myśliwska zawładnęła Janiem zaraz po przyjeździe do Polski. W środowisko polskich myśliwych wprowadzali go Iwo Cielecki, Sergiusz Niemojewski i Andrzej Morawski z Niebieszczan.
Janio bardzo szybko zdał wymagane egzaminy łowieckie i zaczął polować w kołach łowieckich Belina we Włoszczowej, Soból w Krakowie oraz Sosnówka w Krakowie.
Polując także poza granicami Polski zwiedził prawie cały świat. Polował nie tylko w swej ukochanej Afryce, ale też w Kanadzie, na Węgrzech, w Słowacji, Rumuni, Białorusi oraz wiele razy w Rosji.
Zawsze myślał o stworzeniu Muzeum Myślistwa w Polsce.
Wraz z Zarządem Okręgowym oraz Okręgową Radą Łowiecką w Krakowie zainicjował utworzenie przyrodniczego Muzeum w Niepołomicach. Muzeum to, od wielu lat eksponuje trofea myśliwskie przywiezione przez Jania z polowań z całego świata - przede wszystkim z Afryki.
A 25 lipca 2024 roku:
⇒ Kraków pożegnał śp. Jana Franciszka Potockiego (Janio)