Kasztanka - klacz Józefa Piłsudskiego
A wcześniej ... klacz mojej Babuni
Kasztanka - to było magiczne słowo w moim domu rodzinnym w Krakowie przy Rynku Dębnickim 8.
Jak się urodziłem, to mieszkałem w mieszkaniu nr 6 z moimi Rodzicami, rodzeństwem i moją Babunią zwaną Bunikiem - matką mojej Mamy Marią z hr. Romerów Tytusową Duninową.
Na biurku Babuni była fotografia obrazu Wojciecha Kossaka „Marszałek Józef Piłsudski na Kasztance”. Nie rozumiałem dlaczego Bunik zawsze mówił „to był mój koń!”
Bunik, czyli Maria z Romerów, późniejsza Tytusowa Duninowa, urodziła się 2 lutego 1890 roku w Czaplach Małych koło Miechowa, była córką Eustachego i Joanny z Milieskich Romerów. Pradziadek był właścicielem majątku ziemskiego w Czaplach Małych i, z zamiłowania, hodowcą koni. Córki Jego miały swoje konie do obsługi i ujeżdżania. Moja babka miała klacz o imieniu Fantazja, którą się zajmowała.
W roku 1914 przez Czaple Małe przechodziło formujące się Wojsko Polskie. Wtedy mój pradziadek Eustachy Romer postanowił oddać legionom pięć koni, w tym również Fantazję mojej babki Marii.
Klacz ta zrobiła największą furorę w Polsce Międzywojennej. Stała się koniem wierzchowym Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego i została nazwana Kasztanką.
Poniżej przedstawiam ciekawy materiał znajdujący się w archiwum w Nowym Jorku („Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce”), na okoliczność Kasztanki. Znajdują się tam ciekawe listy, szczególnie ciotecznego brata mojej matki Ludwika Popiela, który pisze: ”Kasztanka ujeżdżana pod damskim siodłem była klaczą wierzchową siostry mojej matki Marii Romer, która jako wdowa po Tytusie Duninie rotmistrzu 8 Pułku Ułanów, żyje do dzisiaj w Krakowie Rynek Dębnicki 8” oraz Andrzeja Popiela i ich kuzynki Pia Popiel - Zielińskiej.
⇒ Kasztanka Józefa Piłsudskiego
Dane dokumentu przytoczonego powyżej:
Kolekcje Archiwalne Online
Teczka: 701/1/79
Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce
Archiwum Józefa Piłsudskiego
Kasztanka - klacz Józefa Piłsudskiego listy i wycinki prasowe
Daty - 1966; 1967-03-15.