Ta strona używa ciasteczek (cookies). Korzystanie z niej oznacza zgodę na ich używanie.

Wspomnienia Józefa Bispinga - tom drugi już w sprzedaży

 

Cena książki: - 120 zł

Oddając do rąk Czytelników drugą część wspomnień mojego Stryja Józefa Bispinga, wierzę że zostaną one przychylnie przyjęte nie tylko przez środowisko interesujące się polskim ziemiaństwem i zaangażowaniem tej grupy w obronę niepodległości Polski, ale także przez szerszy krąg odbiorców poszukających wytłumaczenia przemian społeczno-historycznych dokonujących się w czasie II wojny światowej jak i bezpośrednio po niej.
Ta część wspomnień mego Stryja obejmuje okres od rozpoczęcia II wojny światowej do dnia ucieczki już z komunistycznej Polski. Czas służby wojskowej oraz okres okupacji niemieckiej i sowieckiej naszego kraju został w nich przez autora szczegółowo opisany dla swoich dzieci. Miały one być pierwszymi czytelnikami tych wspomnień. Mimo dystansu czasowego, pisząc wspomnienia już na emeryturze w Kanadzie, z niezwykłą precyzją zrelacjonował on fakty z tego okresu swego życia. W tym czasie, najpierw podczas wojny obronnej 1939 roku był żołnierzem 110 pułku ułanów, a następnie Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego pod dowództwem majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Okres okupacji niemieckiej przeżył w zarządzanych przez siebie Zagórkach koło Dęblina, prowadząc tartak i gospodarstwo leśne. Był także od 1940 roku żołnierzem Armii Krajowej, a po zajęciu naszego kraju przez Armię Czerwoną, członkiem organizacji „Wolność i Niepodległość”. Po nieudanej próbie adaptacji do nowej rzeczywistości, poszukiwany przez Urząd Bezpieczeństwa, uratował się ucieczką do Szwecji.
Proces wydania i  opracowania obszernych wspomnień Józefa Bispinga, ze względów organizacyjnych i finansowych, został podzielony na trzy etapy. Pierwsza część - „Dzieciństwo i młodość” ukazała się przy współpracy Wydawnictwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w roku 2023. Obecna, druga część „Wojna i okupacja”, dzięki uprzejmości profesora Sławomira Górzyńskiego, ukazuje się w Wydawnictwie DiG.
Pierwsza i druga część zawiera spisy fotografii, indeksy miejscowości, oraz indeksy osób w nich występujących. W części trzeciej znajdą się spisy ilustracji, bibliografia, aneksy oraz tablice genealogiczne strubnickiej linii Bispingów. W tym miejscu bardzo chciałbym podziękować profesorom Jerzemu Pająkowi i Jerzemu Szczepańskiemu za opracowanie wspomnień mojego Stryja oraz za wszelkie rady i wsparcie w przekonaniu o słuszności ich wydania.
Bardzo dziękuję mojemu kuzynowi Aleksandrowi Bispingowi i Jego rodzeństwu za umożliwienie wydania tych wspomnień.

⇒ Słowo wstępne - Prof. dr hab. Sławomir Górzyński

⇒ Sprzedaż książek