Ta strona używa ciasteczek (cookies). Korzystanie z niej oznacza zgodę na ich używanie.

Wilk w Goszycach

Wilk - na pewno jest to zwierzę imponujące.
Z literatury, z obrazów mamy świadomość zwierzęcia bardzo sprytnego, a zarazem bezwzględnego. (Przecież zjadł czerwonego kapturka, a wcześniej babcię czerwonego kapturka, choć czerwonego kapturka spotkał pierwszego).
Jeżeli chodzi o łowiectwo i hodowlę zwierząt w stanie wolnym, to wilk jest bezwzględnym szkodnikiem, zmniejszającym pogłowie zwierzyny płowej, muflonów, czy zwierzyny czarnej.
Z obrazów wielkich mistrzów widzimy ataki wilków na powozy konne i obronę ludzi przed niemi. Gdy zacząłem polować (będąc członkiem PZŁ) to wilk był na liście zwierząt łownych oraz traktowany był jako szkodnik. Występował w byłym województwie rzeszowskim, szczególnie w Bieszczadach. W łowiskach, w których chcemy utrzymać dobry stan np. jeleni, obecność wilka jest całkowicie niewskazana. Przykładem mogło być wspaniałe łowisko zorganizowane przez płk. Kazimierza Doskoczyńskiego dla Premiera Piotra Jaroszewicza w Arłamowie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Za strzelenie wilka były dodatkowe wypłaty, lub inne bonusy.
Wilk został wpisany jako zwierzę chronione w roku 1999 i wydany został zakaz polowania. Brigitte Bardot miała w Polsce też w tym zakazie swój udział. Wojewodą krośnieńskim w tym czasie był Piotr Komornicki, który wydawał decyzje o odstrzale lub wstrzymaniu odstrzału wilków.
Pogłowie wilka obecnie jest na pewno za duże i występuje konieczność jego regulacji, z tym że temat stał się bardzo modnym tematem politycznym. Jednakże polując dość często w trzech obwodach łowieckich, przyzwyczajam się, że w obwodzie nr 72 (powiat Myślenice teren podgórski, który w 50% stanowi las) wilk właściwie jest już jego mieszkańcem, powodując szkody nie tylko w pogłowiu sarny, ale i zwierząt domowych, natomiast to, że jest częstym gościem w okolicach Oświęcimia, w terenie właściwie polnym, jest to daleko zastanawiające. W tym roku okazało się, że wilk jest też stale widziany w okolicy miejscowości Goszyce, na terenie odwodu nr 46, typowo polnym, gdzie kompletnie nie ma ostoi leśnej. Co ciekawe, wilk jest już też widziany bardzo blisko zabudowań (załączone fotografie).

⇒ Coraz więcej wilków - w kole łowieckim Ostoja Gliwice

⇒ Wilki są już pod Krakowem! Budzą strach, atakują zwierzęta - artykuł w Dzienniku Polskim