Ta strona używa ciasteczek (cookies). Korzystanie z niej oznacza zgodę na ich używanie.

Trzecia z trzynaściorga rodzeństwa - wspomnienia 1915-1988

okladka trzecia 360

Od Wydawcy

Dziękuję Barbarze Włodek - córce autorki - za możliwość wydania tych pamiętników.
Elżbieta Bisping urodziła się 10 maja 1915 roku w Massalanach, jako trzecie dziecko Jana IV Ordynata Bisping i Marii Józefy z Zamoyskich, wdowy po Karolu Radziwille.
Poznałem autorkę na południu Francji u jej ciotecznej siostry S.A.R. Marie Carmen de Bourbon des deux Siciles w roku 1979. Od pierwszego spotkania zawsze miałem doskonały kontakt z autorką, a zarazem siostrą mojego ojca Adama. Widywaliśmy się na różnych spotkaniach rodzinnych, między innymi na ślubie mojej siostry i chrzcinach wszystkich jej dzieci. Była osobą uwielbianą, bardzo ciepłą. Umiała dobrze poradzić w trudnych momentach życia i zawsze była bardzo pomocna.
Dla swojej córki była Mamą, dla swojej wnuczki była Babu, dla dzieci mojej siostry Babunią, dla swojego rodzeństwa Beką. Dla przyjaciół, szczególnie w szkole i w czasie wojny - Elają. W Anglii po wojnie - Panią Elizabeth, Panią Henrykową Morman.
Miałem z nią kontakt telefoniczny i te rozmowy sprawiały jej i mnie dużą przyjemność. W jednej z ostatnich obiecała mi, że złoży wniosek o angielski paszport i po jego otrzymaniu przyjedzie do Polski. Bardzo chciała zobaczyć Kraków, Warszawę oraz miejsca, w których była w Polsce w czasie wojny. Zależało jej na wykonaniu tablicy nagrobkowej poświęconej Marii Karolinie de Bourbon Andrzejowej Zamoyskiej - jej babce, która zmarła w czasie wojny w Warszawie.
Niestety ciężka choroba przerwała ten kontakt. Do Polski też już nie dojechała. Wierzę, że książka ta będzie jej powrotem do Ojczyzny, do przyjaciół zarówno w Polsce, jak i we Francji i oczywiście w Anglii.

Kraków, 18 sierpnia 2015 roku
Adam Benedykt Bisping

⇒ Wstęp
⇒ Spis treści

Odnośniki:

⇒ Wspomnienia Elżbiety z Bispingów
⇒ Trzecia z trzynaściorga rodzeństwa

⇒ Sprzedaż książek