Ta strona używa ciasteczek (cookies). Korzystanie z niej oznacza zgodę na ich używanie.

Towarzystwo Łowieckie Ziem Wschodnich

W roku 1990 następują zmiany w Polsce. W Krakowie zawiązuje się grupa osób chcących wskrzesić Małopolskie Towarzystwo Myśliwskie. Zaczynam podążać na zebrania założycielskie i jestem jednym z 15 członków założycieli Towarzystwa. Niestety na tym skończył się zapał kilku ludzi chcących coś zrobić dla Polskiego Łowiectwa, choć wpis w KRS istnieje do tej pory.

W tym samym czasie, w Warszawie, kilku kolegów (także z Krakowa) reaktywowało Towarzystwo Łowieckie Ziem Wschodnich.
Koledzy, działając wspólnie z przedwojennym członkiem Towarzystwa kolegą Pac Pomarnackim, zorganizowali posiedzenie założycielskie, złożyli wniosek do Sądu i Krajowy Rejestr Stowarzyszeń dokonał wznowienia działalności. Po trzydziestu latach Towarzystwo działa, choć już nieformalnie. Z powodu trudności organizacyjno-księgowych zaprzestano statutowej działalności.
Jednak dzięki jednemu z kolegów, co roku spotykamy się na polowaniach Towarzystwa. Polowania te są spotkaniem towarzyskim, połączonym uroczystą kolacją i łowieckim przekazem. Od kilkunastu lat co roku, będąc członkiem Towarzystwa, jeżdżę na te polowania, obecnie organizowane w Sieniawie.

PS.
Uzupełnienie kulisów reaktywowania Towarzystwa Łowieckiego Ziem Wschodnich, według wysłanego do mnie maila Jasia W.:
"Reaktywację TŁZW wymyśliliśmy wspólnie z Pawłem Kardaszem. Z nim też, po starej znajomości z Darkiem Młotkiewiczem, zaczęliśmy zbierać chętnych. Do Leopolda P-P dotarliśmy poprzez śp. Leszka Cieplińskiego, który znał go dobrze i wydał w 1991 r (chyba) jego książkę. Poprzez osobiste kontakty dotarliśmy do Tadeusza Budzińskiego, a za jego namową do śp. Andrzeja Strumiłło i Wojtka Plewińskiego... I tak to szło...
Pierwsze spotkanie, założycielskie odbyło się na zamku w Krasiczynie. Po nagłośnieniu tego faktu zgłosił się śp Jerzy Oświecimski (było to już po śmierci Leopolda), który był ostatnim żyjącym członkiem przedwojennego TŁZW.
Tyle z uzupełnień. Dzięki za świetną inicjatywę!".

⇒ Z dziejów Towarzystwa Łowieckiego Ziem Wschodnich - Leopold Pac Pomarnacki i Jerzy Oświęcimski

⇒ Piotr Kacprzak - Leopold Pac-Pomarnacki - ptasznik i nemrod z Kresów i Radomia

⇒ Myślistwo wschodnie - księga pamiątkowa łowiectwa wschodniego

⇒ Trąbki Myśliwskie

⇒ List prezydenta na obchodach I Dnia Św. Eustachego

⇒ polowanie Towarzystwa - Sieniawa 2021

⇒ polowanie Towarzystwa - Sieniawa 2022

⇒ polowanie Towarzystwa - Sieniawa 2023